Konst i Halland arbetar med nationella och internationella utbyten, till exempel genom att årligen utlysa vistelsestipendium för bild- och formkonstnärer. Syftet med stipendiet är att ge konstnärer möjlighet till koncentrerat arbete, men också att knyta kontakter och hitta nya utställningsmöjligheter.


SIM Residency; Reykjavik, Island (3-30 september 2026)
Nu kan du som bild- och formkonstnär med tydlig koppling till Halland söka vistelsestipendium till SÍM Residency i Reykjavik, Island – ett internationellt, konstnärsresidens som drivs av Samband Íslenskra Myndlistarmanna (SÍM), Islands konstnärsförbund för bild- och formkonstnärer.
Under en månad (3-30 september) ges du tid och möjlighet att arbeta i dialog med den isländska konstscenen i en miljö som uppmuntrar till reflektion, research och experiment. Samtidigt får du möta andra konstnärer från hela världen och utveckla ditt konstnärskap.


I byggnaden på Seljavegur finns 18 privata ateljéer med tillhörande sovrum. Kök, badrum och allrum delas med de andra residenskonstnärerna. Här finns också gemensamma arbetslokaler, varav en större som används för tillfälliga utställningar. I slutet av varje månad utgör den också plats för presentationer av och samtal kring de pågående projekten i huset. Till dessa tillfällen bjuds även andra intresserade in. SÍM Residency ligger nära havet och på promenadavstånd till centrala Reykjavik med sitt rika konst- och kulturliv.


Vistelsestipendiet från Konst i Halland omfattar 45 000 kr för resa t/r och levnadsomkostnader.
I stipendiet ingår också boende (10 m²) och tillhörande egen ateljé (12 m²) med havsutsikt över Snæfellsjökull (Snaefellsnes Glacier). Som residenskonstnär ges du även möjlighet att ta del av SÍM´s program under september, samt ett SÍM Guest Artist Card som förutom fri entré till flera konsthallar och museer ger rabatter hos lokala butiker och leverantörer inom bild- och formområdet.
Från SÍM Residency Seljavegur är det ca 200 meter till närmaste mataffär och Busshållplats. Det är ca 10 minuters promenad till Reykjaviks äldre centrum. Här finns bland annat bibliotek, museum, gallerier, biografer, restauranger och en simhall.
Läs mer om SÍM Residency
PRAKTISK INFORMATION
Ansökan ska innehålla följande information samlat i en PDF-fil
– Namn
– Postadress
– Kontaktuppgifter (telefonnummer och e-postadress)
– Födelseår
– Hemsida (om du har)
– Anknytning till Halland
– CV
– Presentation av ditt konstnärskap
– Projektförslag/plan för vistelsen
– Arbetsprover 5-10 st från de senaste fem åren (stora filer med ljud och video bifogas som länk)
Obs! Presentation och motivering (max två A4) ska skrivas på både svenska och engelska.
Sista ansökningsdag
22 mars 2026
Din ansökan skickas till
Din ansökan skickar du digitalt till konstihalland@hallandskonstmuseum.se
Vi hanterar dina personuppgifter enligt gällande Dataskyddsförordning (GDPR) och enligt vår personuppgiftspolicy. Läs mer om vår personuppgiftspolicy här
För mer information, vänligen kontakta Christin Wahlström Eriksson, regional konstsamordnare Konst i Halland på tel. +46 (0)35 16 23 21 eller via e-post
christin.wahlstrom@hallandskonstmuseum.se
Övrig information
Bokning av resa görs på egen hand. Försäkringar ingår ej.
Efter hemkomsten utvärderas vistelsen tillsammans med Konst i Halland.
Årets jury
Juryn består av Helena Byström, konststrateg, Region Västernorrland samt representanter från Konst i Halland, Region Halland och Hallands Konstmuseum.
Slutgiltigt beslut tas av värdinstitutionen. Besked beräknas lämnas till utvald konstnär under vecka 16.
Vistelsen ingår i ett utbytesprogram 2026 mellan SÍM Residency och Konst i Halland.
Programmet syftar till att förena samtida konst och konstnärer i lokala sammanhang, samt ge möjligheter till nya nätverk och internationella kontakter. Mer information om vad som händer i Halland kommer längre fram.
