
- Detta evenemang har redan ägt rum.
Vernissage: Den blå tråden – Till Amerika
31 maj @ 11:00 - 17:00

Nu slår vi upp dörrarna för vernissagen av Den blå tråden – Till Amerika. Invigningstal hålls av Alison Aune, en av svenskättlingarna tillika bonadsmålarna, vars bonadsverk visas i utställningen. Hon berättar om sin relation till bonadsmåleri, sitt arv och sin konstnärliga praktik, som är starkt influerad av svensk folkkonst.
Alison är verksam vid University of Minnesota som museipedagog och professor i konstpedagogik. I sitt måleri omtolkar hon traditionella bonadsmålningar med en samtida färgpalett och ett personligt uttryck:
”Jag känner en stark koppling till bonadstraditionen, som om jag bär på ett slags förfädersminne av den. Genom dessa målningar bidrar jag till att hålla denna historiska kulturform levande. På så vis speglar mina Minnesota-svenska folkmålningar både mitt samtida konstnärliga uttryck och firar mötet mellan konst, hantverk och arv.”